Current track

Title

Artist

Current show

MB DRIVE TIME

16:00 20:00

Background

Filmele de la Anonimul vin la Bucuresti

Written by on 27/08/2013

Ati ratat filmele din cadrul Festivalului International de Film Independent Anonimul? Nu-i nimic, le puteti vedea sau revedea intre 30 august  si 1 septembrie la Cinema Studio din Bucuresti.

Cei care nu au avut norocul sa ajunga anul aceasta in Sfantul Gheorghe, la Festivalul International de Film Independent “Anonimul“, isi pot lua revansa!

Sa vedem programul retrospectivei ce va avea loc weekendul acesta, la Cinema Studio:

Vineri, 30 august 2013

ora 13.30 – 15.00 Môj pes Killer / Câinele Meu, Killer/ My Dog Killer
Regia: Mira Fornay (Slovacia – Cehia), 90′
Competiţie lungmetraj
ora 16.00 – 17.45 A Fallible Girl / O fată supusă greşelii
Regia: Conrad Clark (Marea Britanie – China), 104′
Competiţie lungmetraj
ora 18.30-20.05 Quartet
Regia: Dustin Hoffman (Marea Britanie), 95′
Actori în spatele camerei
ora 20.30 – 21.30 Omnibus Anonimul 10
Kazimir (Regia: Dorian Boguţă, 22′) & Un duet (Regia: Andi Vasluianu, 7′) & Retur / Square One (Regia: Emanuel Pârvu, 16′)
În prezenţa regizorilor

Sâmbătă, 31 august 2013

ora 11.00 – 12.30 Quartet
Regia: Dustin Hoffman (Marea Britanie), 95′
Actori în spatele Camerei
ora 13.00-13.45 Omnibus Anonimul 10
Kazimir (Regia: Dorian Boguţă, 22′) & Un duet (Regia: Andi Vasluianu, 7′) & Retur / Square One (Regia: Emanuel Pârvu, 16′)
ora 16.00-17.50 Taking Sides / Cazul Furtwängler
Regia: István Szabó (Franţa – Marea Britanie – Germania – Austria), 108′
ora 18.30 – 20.00 Wajma, An Afghan Love Story / Wajma, o poveste de dragoste afgană
Regia: Barmak Akram (Afganistan – Franţa), 85′
Competiţie lungmetraj
ora 20.30 – 21.15 Proiecţie filme câştigătoare Secţiunile de Scurtmetraj
Cel mai bun scurtmetraj animaţie: Tarazoo / Scale (Regia: Ramin Rahbar (Iran), 1′) / Cel mai bun scurtmetraj ficţiune: Tuns, ras şi frezat (Regia: Bogdan Mureşanu (România), 12′) / Premiul Ovidiu Bose Paştină: Vaca finlandeză / The Finnish Cow (Regia: Gheorghe Preda (România), 20′) / Premiul Special: Vocea a doua (Regia: Daniel Sandu (România), 13′)

Duminică, 1 septembrie 2013

ora 11.00 – 11.45 Proiecţie filme câştigătoare Secţiunile de Scurtmetraj
Cel mai bun scurtmetraj animaţie: Tarazoo / Scale (Regia: Ramin Rahbar (Iran), 1′) / Cel mai bun scurtmetraj ficţiune: Tuns, ras şi frezat (Regia: Bogdan Mureşanu (România), 12′) / Premiul Ovidiu Bose Paştină: Vaca finlandeză / The Finnish Cow (Regia: Gheorghe Preda (România), 20′) / Premiul Special: Vocea a doua (Regia: Daniel Sandu (România), 13′)
ora 13.00 – 14.50 Taking Sides / Cazul Furtwängler
Regia: István Szabó (Franţa – Marea Britanie – Germania – Austria), 108′
ora 15.30 – 17.00 Scurtmetraj românesc
O umbră de nor (Regia: Radu Jude, 30′) & În acvariu (Regia: Tudor Cristian Jurgiu, 20′) & 2 (Regia: Emanuel Pârvu, 22′)
În prezenţa regizorilor
ora 17.30-19.25 Uroki garmonii / Harmony Lessons / Lecţii de armonie
Regia: Emir Baigazin (Kazahstan – Germania – Franţa), 115′
Competiţie lungmetraj
ora 20.00-21.40 Mayor / Maiorul / The Major
Regia: Yuri Bykov (Rusia), 99′
Trofeul Anonimul 2013

Lista castigatorilor celei de-a 10-a editii se afla aici.

Sursa originala a articolului: Urban.ro