Robbie Williams a devenit artistul cu cele mai multe albume ajunse pe primul loc în clasamentul oficial din Marea Britanie, după ce „BRITPOP” a intrat direct pe locul 1 în UK Albums Chart, în săptămâna 23–29 ianuarie 2026. Performanța îi aduce cântărețului al 16-lea album Number 1 în topurile britanice și îl plasează peste The Beatles, care au avut 15 titluri ajunse pe primul loc în același clasament.
În comunicarea Official Charts, recordul este contabilizat la nivelul „Official UK Number 1 albums” pentru cariera solo, iar lista include atât albume de studio, cât și compilații și proiecte speciale (de exemplu, „Better Man”). În schimb, albumele Number 1 lansate împreună cu Take That nu sunt incluse în această numărătoare.
„BRITPOP” este prezentat drept al 13-lea album de studio al lui Robbie Williams, iar clasarea pe primul loc vine într-un context în care artistul a vorbit deschis despre miza personală a depășirii recordului The Beatles. Într-o declarație pentru Official Charts, el a spus că „BRITPOP” este albumul pe care „și l-a dorit mereu” și că faptul că a devenit al 16-lea său Number 1 „înseamnă totul”.
Un calendar de lansare neobișnuit
Povestea lansării a fost, la rândul ei, atipică. Albumul fusese anunțat pentru toamna lui 2025, apoi mutat pentru începutul lui 2026, iar ulterior a apărut mai devreme în format digital, în ianuarie. În presa britanică, mutările de calendar au fost asociate explicit cu strategia de a evita o confruntare directă cu „The Life of a Showgirl” de Taylor Swift, într-o perioadă aglomerată pentru clasamente.
Cum arată Top 5 în săptămâna recordului
În săptămâna 23–29 ianuarie 2026, primele poziții din UK Albums Chart au fost ocupate de:
- Robbie Williams – „BRITPOP”
- Olivia Dean – „THE ART OF LOVING”
- Madison Beer – „LOCKET”
- Nathan Evans / SAINT PHNX Band – „ANGELS’ SHARE”
- Fleetwood Mac – „50 YEARS – DON’T STOP”
Official Charts notează și că pentru Madison Beer, „LOCKET” marchează un vârf de carieră în Marea Britanie, cu prima intrare în Top 10.
Ce urmează
În paralel cu succesul de clasament, Robbie Williams are programată o mini-serie de concerte în Regatul Unit, sub titulatura „Long 90’s 2026 UK Tour”, cu date în Glasgow, Liverpool, Londra (O2 Academy Brixton) și Wolverhampton.




























